Afrikai házisikló
Zizi 2008.02.13. 15:41
(Lamprophis fuliginosus)
A házisiklók „családja” igen nagy fajgazdagságú pl:
Lamprophis arabicus
Lamprophis aurora
Lamprophis erlangeri
Lamprophis fiskii
Lamprophis fuliginosus
Lamprophis fuscus
Lamprophis geometricus
Lamprophis guttatus
Lamprophis inornatus
Lamprophis lineatus
Lamprophis maculatus
Lamprophis olivaceus
Lamprophis swazicus
Lamprophis virgatus
Nekem egy afrikai házisiklóm van így most ezzel a fajjal foglalkozok részletesebben.
Méret:
A nemek között jelentős a méretbeli különbség, míg a hímek 60-75 centisek, addig a nőstények 90-120 centisre is nőhetnek. Egy tojásrakás előtt álló nőstény tömege meghaladhatja fél kilogrammot, egy hím mindössze 20 deka.
Küllem:
Többféle színváltozata megengedett a világosabb sárgásbarnától,a szürkén át, a sötétbarnáig. Bőre napfény hatására szivárványos fénnyel csillog, hasa világos- egyszínű. Fején a szem vonalában világos csík húzódik ami a bébiknél élénkebb, testén halvány sokszög rajzolatok láthatók. Kissé agresszívebb természetűek mint a gabonasiklók, de persze Ők nem azért vannak hogy simogassuk….
Elterjedés:
A Szaharától délre igen gyakori, Etiópia, Szudán, Szenegál nyugati része, Marokkó emberekkel lakott térségeit kedveli.
Hőmérséklet, páratartalom:
Nappal 30-32 fok éjjel 20-21, párásítani nem kell!!!!
Terrárium:
Egy párnak elég egy 60×60-as alapterületű terrárium, ennél csak nagyobbat szabad. Aljzatnak homok és föld keveréke a legjobb, szavannai terráriumot igényelnek persze víz is szükséges. Tegyünk tereptárgyakat, fatörzset és ami a legfontosabb megfelelő búvóhelyet. Közepesen nehezen tartható faj, érzékeny a hőmérsékletre, az enyém nem evett 2 hónapos koráig tömni kellett azóta nincs semmi gond. J
Eleség:
Természetes élőhelyén szinte mindent megeszik: békákat, gyíkokat, gekkókat, madárfiókákat, tojást, kisemlősöket, sőt kisebb kígyókat is.
Szaporodás:
A hímek 60 centis korukra ivarérettek a nőstényeket 75 centinél nagyobb méret esetén vegyük tenyésztésbe, a nőstények farka rövidebb- vaskos, míg a hímeké hosszabb vékonyabb.
A házisikló nőstények ellentétben más fajokkal igen hevesen védelmezik fészekaljukat az evést is abba hagyhatják így erősen ajánlott tojatóládát tenni a terráriumba (5-7 nap elteltével mindenképp tegyük keltetőbe a tojásokat, ügyelve arra hogy ne forgassuk mert belefulladhatnak a picik a tojásba). Párzás után 60 nappal rakja le tojásait, amik 75 nap múlva kelnek ki.
|