Zöld leguán
Zizi 2008.02.11. 13:56
(Iguana iguana)
Méret:
Testtömeg: 4-9 kg
Testhossz: 1,5-2 m
Küllem:
Hatalmas termetével, impozáns színeivel, szakállnak beillő toroklebernyegével és koronaként magasodó tüskés tarajával valóban király a gyíkok között.
Elterjedés:
Előfordulás: Nyugat-Indiai-szigetek, Közép- és Dél-Amerika (Kolumbia, Venezuela, Guayana. Brazília) trópusi esőerdőiben él.
Hőmérséklet, páratartalom:
A leguánok trópusi állatok, melyeknek élőhelyén a hőmérséklet nappal magas, 30-35°C körüli, a relatív páratartalom pedig az évszaktól függően 60-90% (nyáron magasabb hőmérséklet és magasabb páratartalom).
Terrárium:
Egy felnőtt párnak legalább 200×200×200 centis terráriumra van szüksége. Nem nélkülözhető egy jókora vízmedence, noha nem szeretnek fürödni.. Terráriumban mindenképp legyenek jó erős mászó ágak, és uv lámpa, élő növények.
Eleség:
Saláta, káposzta, kelbimbó, spenót, sóska, karalábé- és reteklevél, tyúkhúr, pitypang, százszorszép, zsálya, útilapuk, lóhere, lucerna, árvacsalán, szőlő- és málna-levél, fű, akáclevél, sárgarépa zöldje, stb. Fontos szerepet játszanak a gabonamagvak és gabonacsírák (pl. tejes kukorica, rizs), a zabpehely, valamint a reszelt sárgarépa. A többi zöldség és gyümölcs (uborka, alma, körte, eper, szőlő, szilva, kivi, stb.) legfeljebb 20%-át tegye ki a tápláléknak.
Szaporodás:
A sikeres szaporításhoz tehát tojatóládára van szükség, melynek bejárata kb. 40 cm hosszú alagút, kamrája pedig 40x40 cm alapterületű. A láda kb. 15 cm magas legyen, hogy a nőstény érezze a mennyezetet, ha felemeli a fejét, ez ugyanis biztonságérzetet ad neki. A tojatókamrát töltsük fel tőzeg és homok 3:1 arányú keverékével, hőmérséklete ne legyen lényegesen több, de kevesebb sem 30°C-nál. A zöld leguán általában 30-40 tojást rak, de kivételes esetben 80 fölötti is lehet a fészekalj. A keltetés perlit között történjék, 28-30°C körüli hőmérsékleten. Más gyíkokhoz hasonlóan az alacsonyabb keltetési hőmérséklet valószínűleg a leguánoknál is a nőstények felé, a magasabb pedig a hímek irányába tolja el a kikelő utódok ivararányát. A keltetés közben a talajt enyhén nyirkosan kell tartani. A túl nedves keltetési közeg még nagyobb veszélyt jelent a tojásokra nézve, mint a túl száraz. A 70-90 nap után kelnek ki a fiatalok.
|