Japán erdeisikló
Zizi 2008.02.04. 13:35
(Elaphe climacophora)
Méret:
Az újszülött állatok 30-45 centisek, a kifejlett állatok elérhetik a 120-180 centit. A közepes testű kúszósiklókhoz tartozó faj, a hímek valamivel nagyobbak a nőstényeknél.
Küllem:
A kígyó alapszíne felnőtt korban kékesszürke, hasuk világosabb. A fajnak két színváltozata létezik: egy világos, kékesszürke és egy sötét, feketés-kék, mely utóbbit melanisticus formának is neveznek. A kígyó fején, a szemek mögött két oldalt egy-egy fekete csík fut a szájzug irányába. A fiatalok barnásszürke alapszínűek.
Elterjedés:
Kawamata - Fukushima, Japán
Hőmérséklet, páratartalom:
Sikeres szaporításához teleltetés szükséges 10-12 fokon 2 hónapig.
Hőmérséklet: 25-27 fok
Páratartalom: 70-75 % amit heti egy locsolással biztosítani tudunk.
Előszeretettel fürödnek bele az itatóba ezért célszerű egy nagyobb vizes medencét is beépíteni a terráriumba.
Terrárium:
A szakirodalom egy kifejlett állatnak 30×30×20-as terráriumot ír, én azt vallom a terrárium legyen minimum akkora hogy átlósan kényelmesen kinyújtózhasson az állat még ha a kígyók ezt nem is teszik meg. Mint a nevükből is kiderül erdei állatok, aljzatnak kókuszrost és tőzeg keveréke a legjobb, esetleg erdei föld (ha azt megfelelően hőkezeljük-csírátlanitjuk). A tetejére szórhatunk fenyőkérget, fadarabokkal, kéreggel tehetjük otthonosabbá a terráriumot.
Eleség:
Friss víz mindenképpen szükséges!!! Természetes élőhelyükön a fiatal állatok kisebb hüllőket, kétéltűeket fogyasztanak, fogságban napos egeret adjunk nekik (egyrészt hazánkban minden hüllő és kétéltű védett, másrészt hallottam már olyanról hogy a kígyó megkóstolta a békát és nem fogadta el többet az egeret). A kicsiket hetente legalább kétszer napos egeret majd folyamatosan növeljük a zsákmány méretét (így szép arányos lesz a kígyó feje), a felnőtteket hetente egyszer kínáljuk meg. Az ivarérett egyedeknek adhatunk kisebb méretű napos csibét, süldő patkányt.
A telelés után kezdődik a szaporodási időszak, 7-15 tojást raknak, az inkubátort 25-29 fokra melegítsük 50-75 nap múlva bújnak ki a kicsik. Könnyen tartható és szaporítható faj
|